Kategorie
Uncategorized

Czy warto wybrać się na studia artystyczne?

Wybór właściwych studiów ma dla większości osób ogromne znaczenie i może w dużej mierze przekładać się na jakość naszego życia. Zdarza się, że studia artystyczne budzą nieufność wśród rodziny i znajomych. Osoba, która zdecyduje się na studiowanie takiego kierunku często słyszy pytania o to, co będzie robiła w życiu. Większość rodziców wolałoby, żeby ich dzieci wybrały sobie studia dające konkretny zawód. Problem w tym, że współczesny świat zmienia się tak szybko, że trudno jest nawet mówić o pewnych zawodach. To co dziś daje gwarancję zatrudnienia może być całkowitą pomyłką za kilka lat.

Partnerzy: https://zobaczycjutro.org/

Dlaczego warto iść na studia artystyczne?

Osoby, dla których zajęcia artystyczne są pasją powinny zdecydować się na studiowanie kierunku zgodnego z ich zainteresowaniami. Pierwszym argumentem przemawiającym za wyborem studiów artystycznych jest fakt, że będą robiły to co kochają. Co więcej na studiach można poznać wiele osób, które podzielają nasze pasje. Wspólnie z innymi kreatywnymi osobami możemy stworzyć coś wyjątkowego.

Podczas pierwszych lat nauki na studiach artystycznych jest wiele zajęć ogólnych. Dają one solidną podstawę. Dodatkowo jeżeli dojdziemy do wniosku, że chcielibyśmy studiować coś innego z podstawami łatwiej jest kontynuować naukę na studiach magisterskich. Szeroki wachlarz przedmiotów sprawia, że każdy student ma szansę znaleźć dziedzinę, która naprawdę go interesuje i  rozwijać się w niej.

Studia artystyczne ułatwiają organizowanie własnych wystaw, a także wejście w środowisko artystyczne. Jest to znacznie trudniejsze, kiedy jesteśmy osobami z zewnątrz.

Podczas studiowania kierunku artystycznego poznajemy ludzi, z którymi możemy rozmawiać o naszej działalności, analizować ją. Dzięki nim rozwijamy się znacznie szybciej niż w przypadku, gdy tworzylibyśmy amatorsko.

Studia od nas wymagają. Jesteśmy zmuszeni do intensywnej aktywności, co sprawia, że się rozwijamy. Nasz warsztat staje się doskonalszy.

Dzięki studiom artystycznym mamy szansę na zdobycie ciekawych ofert pracy. Ukończenie dobrej uczelni artystycznej sprawia, że stajemy się bardziej wiarygodni w tym, co robimy.

Studia artystyczne – kiedy lepiej się zastanowić

Jeżeli mamy wątpliwości czy studia artystyczne są dla nas dobrą drogą – dwa razy się zastanówmy. Być może lepiej byłoby, gdybyśmy zamiast iść na studia malarskie, najpierw wybrali się na kurs malarstwa i zobaczyli jak nam idzie. 

Warto zdawać sobie sprawę, że ocenianie na studiach artystycznych jest specyficzne. To czy zaliczymy jakiś przedmiot zależy od tego, czy wykładowcy spodobają się nasze prace. Jeżeli dojdzie do wniosku, że są do niczego – trudno będzie z nim polemizować. To coś zupełnie innego niż studia matematyczne, gdzie nie można zakwestionować prawidłowego wyniku równania. Duża swoboda w ocenieniu sprawia, że na tego typu studiach mogą pojawiać się konflikty. Być może będziemy czuli, że zostaliśmy potraktowani niesprawiedliwie, jednak będziemy musieli się z tym pogodzić. Wbrew pozorom studia artystyczne wymagają dużej odporności psychicznej.

Pamiętajmy, że w naszym kraju funkcjonują różne uczelnie artystyczne. Jeżeli skończymy taką, która nie cieszy się dobrą renomą, nasza prace mogą być gorzej oceniane. 

Należy liczyć się również z tym, że tego typu studia mogą niedostatecznie przygotowywać do pracy, a także funkcjonowania w realnym świecie. Zdaniem niektórych są one oderwane od rzeczywistości.

Studia artystyczne wymagają od nas ogromu pracy a także cierpliwości. W przypadku, kiedy mamy jeszcze inne obowiązki, dobrze się zastanówmy, czy będziemy w stanie połączyć je z tego typu edukacją. Jeśli nie jesteśmy z natury ludźmi cierpliwymi, na studiach artystycznych nie będziemy się czuli dobrze.